Standardy ochrony małoletnich

w Akademii Kucania

Małoletni - osoba, która nie ukończyła 18 roku życia.

Krzywdzenie małoletniego - popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego, w tym jego zaniedbanie.

Podstawą kontaktu z małoletnim powinno być podmiotowe traktowanie - okazywanie szacunku, słuchanie i udzielanie odpowiedzi stosownie do wieku odbiorcy i sytuacji.

Należy zwracać szczególną uwagę na symptomy krzywdzenia małoletnich i czynniki ryzyka.

W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez członkinię/członka kadry, należy niezwłocznie zgłosić zawiadomienie do osób zarządzających Akademią Kucania - Anny Sobańskiej, Michała Siejka.

Osoby zarządzające mogą wyznaczyć inne osoby odpowiedzialne do podejmowania interwencji.

Osoba podejrzana o krzywdzenie zostaje całkowicie wyłączona z procedury podejmowania interwencji.

W miarę możliwości i potrzeby, można posiłkować się pomocą specjalistów (psycholog, pedagog) w rozmowie z małoletnim, w stosunku do którego zachodzi podejrzenie o stosowaniu przemocy.

W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia małoletniego, należy niezwłocznie poinformować właściwe służby.

Przy interwencji należy wypełnić "kartę interwencji". Niezbędne jest zachowanie tajemnicy i tajności do momentu wyjaśnienia faktów.

W przypadku zgłoszenia, osoba podejrzana zostaje natychmiast wyłączona z kontaktów z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.

Kolejnymi krokami są rozmowy z małoletnim w obecności opiekuna, jak również z innymi osobami mogącymi mieć wiedzę na temat zaistniałej sytuacji.

W przypadku niewydolności rodziny, należy poinformować o tym Ośrodek Pomocy Rodzinie, a w przypadku przemocy w rodzinie jest konieczność wszczęcia procedury Niebieskiej Karty.

W przypadku podejrzenia/zgłoszenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego, należy przeprowadzić rozmowę z opiekunem i małoletnim podejrzanym o krzywdzenie. Konieczna jest także rozmowa z osobami mającymi wiedzę na ten temat, aby ustalić przebieg zdarzenia, jego wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne pokrzywdzonego, a także spisanie "karty interwencji".

Należy odizolować pokrzywdzonego od krzywdzącego i sprawdzić czy małoletni dopuszczający się krzywdzenia sam nie jest ofiarą przemocy, na przykład domowej.

W przypadku gdy wobec małoletniego popełniono przestępstwo, należy sporządzić zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do policji lub prokuratury.

Gdy opiekun wykazuje brak zainteresowania lub ignoruje zdarzenie, sporządza się również wniosek do właściwych instytucji, w celu rozpatrzenia braku wsparcia/zaniedbania.

Akty prawne: 

Ważne telefony:

© 2024 Akademia Kucania. Wszelkie prawa zastrzeżone.