Standardy ochrony małoletnich
w Akademii Kucania
Definicje:
Małoletni - osoba, która nie ukończyła 18 roku życia.
Krzywdzenie małoletniego - popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego, w tym jego zaniedbanie.
Kontakt z małoletnim:
Podstawą kontaktu z małoletnim powinno być podmiotowe traktowanie - okazywanie szacunku, słuchanie i udzielanie odpowiedzi stosownie do wieku odbiorcy i sytuacji.
Niedopuszczalne jest:
zawstydzanie
krzyczenie; podnoszenie głosu dopuszczalne jest tylko w sytuacjach tego wymagających i dbając o bezpieczeństwo, np. stosując ostrzeżenie
lekceważenie
obrażanie
przemoc
dotykanie małoletnich w sposób, który mógłby być nieprawidłowo zinterpretowany; w przypadku konieczności poprawienia pozycji lub stroju najlepiej zapytać o zgodę
kontakt niejawny lub wiążący się z jakąkolwiek gratyfikacją
podejmowanie relacji wynikającej z relacji władzy
spanie w jednym łóżku
Dopuszczalny kontakt fizyczny:
pomoc niepełnosprawnemu małoletniemu przy higienie, posiłkach, poruszaniu, jeśli małoletni tego wymaga, a opiekun prawny wyraził zgodę
zwyczajowy kontakt na zawodach, zabawach, zorganizowanych imprezach; nie kontaktujemy się z małoletnim bez wiedzy i zgody opiekuna prawnego
Interwencje:
Należy zwracać szczególną uwagę na symptomy krzywdzenia małoletnich i czynniki ryzyka.
Krzywdzenie przez dorosłego:
W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez członkinię/członka kadry, należy niezwłocznie zgłosić zawiadomienie do osób zarządzających Akademią Kucania - Anny Sobańskiej, Michała Siejka.
Osoby zarządzające mogą wyznaczyć inne osoby odpowiedzialne do podejmowania interwencji.
Osoba podejrzana o krzywdzenie zostaje całkowicie wyłączona z procedury podejmowania interwencji.
W miarę możliwości i potrzeby, można posiłkować się pomocą specjalistów (psycholog, pedagog) w rozmowie z małoletnim, w stosunku do którego zachodzi podejrzenie o stosowaniu przemocy.
W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia małoletniego, należy niezwłocznie poinformować właściwe służby.
Przy interwencji należy wypełnić "kartę interwencji". Niezbędne jest zachowanie tajemnicy i tajności do momentu wyjaśnienia faktów.
W przypadku zgłoszenia, osoba podejrzana zostaje natychmiast wyłączona z kontaktów z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.
Kolejnymi krokami są rozmowy z małoletnim w obecności opiekuna, jak również z innymi osobami mogącymi mieć wiedzę na temat zaistniałej sytuacji.
W przypadku niewydolności rodziny, należy poinformować o tym Ośrodek Pomocy Rodzinie, a w przypadku przemocy w rodzinie jest konieczność wszczęcia procedury Niebieskiej Karty.
Krzywdzenie przez innego małoletniego:
W przypadku podejrzenia/zgłoszenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego, należy przeprowadzić rozmowę z opiekunem i małoletnim podejrzanym o krzywdzenie. Konieczna jest także rozmowa z osobami mającymi wiedzę na ten temat, aby ustalić przebieg zdarzenia, jego wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne pokrzywdzonego, a także spisanie "karty interwencji".
Należy odizolować pokrzywdzonego od krzywdzącego i sprawdzić czy małoletni dopuszczający się krzywdzenia sam nie jest ofiarą przemocy, na przykład domowej.
W przypadku gdy wobec małoletniego popełniono przestępstwo, należy sporządzić zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do policji lub prokuratury.
Gdy opiekun wykazuje brak zainteresowania lub ignoruje zdarzenie, sporządza się również wniosek do właściwych instytucji, w celu rozpatrzenia braku wsparcia/zaniedbania.
Ocena niniejszych standardów dokonywana jest raz na dwa lata. Wszelkie zmiany w standardach muszą być zatwierdzone przez osoby zarządzające Akademią Kucania.
Za przygotowanie kadry do stosowania niniejszych standardów i monitoring ich realizacji, prowadzenie rejestru zgłoszeń i proponowanie zmian odpowiedzialne są wyznaczone osoby.
W przypadku korzystania z urządzeń elektronicznych udostępnionych przez Akademię Kucania, należy stosować zabezpieczenia przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie w prawidłowym rozwoju małoletnich oraz przed złośliwym oprogramowaniem.
Upublicznianie wizerunku małoletniego przez Akademię Kucania (filmy, fotografie), wymaga pisemnej zgody opiekuna prawnego. Jeśli jest on fragmentem całości wydarzenia (zawody, zgrupowania, publiczne wydarzenia), zgoda nie jest wymagana.
Niniejsze standardy są dokumentem ogólnodostępnym dla wszystkich zainteresowanych (kadry, opiekunów małoletnich i małoletnich).
Akty prawne:
Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1606), rozdz. 4b (znowelizowane standardy w art. 22b i 22c Kodeksu)
Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560, 1228)
Ważne telefony:
Fundacja Rzecznik Praw Rodzica – telefon wsparcia dla rodziców: (515) 866 142
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Raszynie: (22) 102 99 13
© 2024 Akademia Kucania. Wszelkie prawa zastrzeżone.